A Magyarországi Szabadegyházak Szövetsége 1950–1956 között

Zoltán Rajki

A Magyarországon működő szabadegyházak az 1945 és 1948/1949 közötti időszakot a felszabadulás éveiként élték meg. Közjogi helyzetük lényegesen javult, de a kommunista hatalomátvételt követően egyre több nehézséggel találták szembe magukat. A felsőbb hatóságok biztosították ugyan a megszerzett jogok gyakorlását, ugyanakkor helyi szinten korlátozóan léptek fel velük szemben már 1949–1950-ben. Több településen be akarták tiltani az egyes gyülekezetek működését, néhány személyt letartóztattak és eljárást indítottak ellenük. A gyülekezetek sérelmeit a Magyarországi Szabadegyházak Szövetsége (MSZSZ) fellépését követően általában orvosolták a felettes szervek. Az államosítások azonban már komoly veszteséget okoztak nekik.

Rajki, Z. (2012). A Magyarországi Szabadegyházak Szövetsége 1950–1956 között. Iskolakultúra, 22(2), 46–54. Elérés forrás https://iskolakultura.hu/index.php/iskolakultura/article/view/21239
Cikkek