Termelő testek: Veres Attila a „Tranzisztor” című novellájának értelmezése

Borbíró Aletta

A tanulmányban Veres Attila A valóság helyreállítása (Agave, 2022) című kötetének „Tranzisztor” című novelláját vizsgálom a kötet másik szövegéhez, a „Kapcsolattartásra kijelölt személy”-hez kötődő intertextuális kapcsolatainak tükrében. Veres kötete a valóság fogalmát kérdőjelezi meg, egymással versengő, illetve párhuzamosan létező, valóságokat és Magyarországokat mutat be a fantasztikum eszköztárával. Ebben a multiplikálódott (szöveg)világban a „Tranzisztor” című novella azt a kisebbségi és kiszolgáltatott helyzetet teszi hangsúlyossá, amely a marginalizált, kizsákmányolt és kitörésre (szinte) képtelen társadalmi csoportokat jellemzi. A történet szerint a mélyszegénységben élők számára az egyedüli „kitörési lehetőséget” a gyári munka jelenti. A munkások egy sárszerű anyagot esznek, amelyet a szervezetük átalakít és tesz a világok közötti kapcsolat létrehozására alkalmas termékké. A főszereplő nő nem csak erre a termelésre képes, hanem arra is, hogy megteremtse a különböző világok közötti kapcsolatot. Elemzésem azt mutatja be, hogy a főszereplő nő teste miként kerül kizsákmányolásra, miként válik szó szerint termelő testté természetes anyagcsere funkciói révén. Illetve azt vizsgálom, milyen társadalmi mobilitási, átalakulási lehetőségek adottak a mélyszegénységből való kitörésre. A másik novella segítségével pedig megmutatom, milyen a hatalmi gépezet működését, a társadalmi és önkizsákmányolás elrejtésének módozatait, melyek eredményeként a kapitalizmust szolgáló matériává alakul át a szubjektum.

Borbíró, Aletta. 2024. „Termelő Testek: Veres Attila a »Tranzisztor« című novellájának értelmezése”. Társadalmi Nemek Tudománya Interdiszciplináris eFolyóirat 14 (1):125-42. https://doi.org/10.14232/tntef.2024.1.125-142.
Tanulmányok
Információk a szerzőről

Borbíró Aletta, Szegedi Tudományegyetem

Borbíró Aletta, PhD hallgató a Szegedi Tudományegyetem Doktori Iskolájában. Főbb kutatási területe a magyar fantasztikus irodalom ökokritikai megközelítése és a populáris kultúra irodalmi és más mediális formái. Két fontos publikációja az „„évről évre kínosabb, ahogy reppelem a Nehézlábot”. Krúbi ‘Ganxsta Zolee Tehet Mindenről’ című dalának intermediális értelmezése.” (Partitúra, 2023/2); és „(Bőr)egér: Sepsi László Brúsz című novellájának értelmezése Batman alakja felől” (Filológiai Közlöny, 2022/1). E-mail: borbiroaletta@gmail.com