Lana marina, avagy a kagylóselyem

Bránya Krisztina

Az ókor textíliái között vannak olyan szövetek, ruhaanyagok, amelyekről szinte csak szépirodalmi leírások állnak rendelkezésünkre, ezek segítségével vonhatunk le következtetéseket használatukkal, előállításukkal kapcsolatban. Ezen ruhaanyagok esetében azonban még a pontos beazonosítás is gyakran akadályokba ütközik a textíliákra használt különböző elnevezések, valamint a fennmaradt régészeti evidencia elégtelensége miatt. Tanulmányomban szeretném bemutatni a lana marinát, vagyis a kagylóselymet, amely egy, az antikvitásban igen ritkának és drágának tartott anyagok sorából. Célom összefoglalni jellemzőit, elkészítési módját, történetét, az elnevezése körüli problémákat, továbbá ismertetni magyar vonatkozásait, valamint a kagylóselyem-készítés és a kagylóselyemmel kapcsolatos tudás felkutatására és megőrzésére 1998-ban alapult Sea silk projectet.

Bránya, K. (2023). Lana marina, avagy a kagylóselyem. Antikvitás & Reneszánsz, (11), 25–38. https://doi.org/10.14232/antikren.2023.11.25-38
Tanulmányok
Információk a szerzőről

Bránya Krisztina

a Szegedi Tudományegyetem Irodalomtudományi Doktori Iskola Antik Irodalom alprogramjának PhD-hallgatója. Kutatási területe Sextus Placitus Papyriensis De medicamentis ex animalibus librijének összevetése a korabeli orvos- és természettudományi szövegekkel, a mű forrásainak feltárása, módszertanának megismerése.