Lázár István Dávid

Petrarca invektívájának kiindulópontja egy levél volt, amelyet a betegeskedő pápának írt, és óvta az őt körülvevő, többségében sarlatán orvosoktól. A sürgölődő orvosok közül valakinek a kezébe került a levél, és ezen felháborodva az orvoslás védelmében Petrarcát és a költészetet gyalázó írást állított össze. Erre válaszolva a költő megsemmisítő támadást intéz az orvos ellen, aki nem átallotta az artes mechanicae közé sorolt medicinát elébe helyezni az artes liberales között szereplő rhetoricának, sőt a költészetnek is. Tanulmányomban azt mutatom be, hogy a szerző, akinek a véleménye kora orvosairól lesújtó, hogyan értékeli az antik orvostudományt és az antikvitás híres orvosait, valamint a tudományok hierarchiájának bemutatásával hogyan világít rá a költészet mindenek felett álló mivoltára.

Lázár, I. D. (2022). Antik és kortárs orvoslás és orvosok F. Petrarca Invective contra medicum című művében. Antikvitás & Reneszánsz, (10), 107–119. https://doi.org/10.14232/antikren.2022.10.107-119
Tanulmányok
Információk a szerzőről

Lázár István Dávid

az SZTE BTK Klasszika-Filológia és Neolatin Tan-szék docense, az SZTE Antikvitás és Reneszánsz: Források és Recepció Kutatóközpont tagja. Fő kutatási területei: a korai humanizmus irodal-ma (különösen F. Petrarca életműve); Mátyás-kori humanizmus; a 16. sz. második felének hitvitázó irodalma Magyarországon és Erdélyben.